معرفی کتابهای کودک و نوجوان, نقد و معرفی کتاب

معرفی کتاب Family and Friends 3

معرفی کتاب Family and Friends 3

خرید کتاب family and friends 3 

کتاب family and friends 3 یکی از کتابهای مجموعه فمیلی اند فرندز یا خانواده و دوستان است. این کتاب‌ها از سوی دانشگاه آکسفورد در چند سطح مختلف طراحی و منتشر شده‌اند. مؤسسات آموزش زبان انگلیسی در ایران برای آموزش کودکان و نوجوانانی که در رده سنی هفت تا سیزده سال هستند، از این کتاب‌ها استفاده می‌کنند. در صورتی که قصد دارید در خانه به فرزندتان آموزش بدهید هم این کتا‌ب‌ها می‌توانند منبع خوبی باشند. چرا که محتوای آن‌ها مناسب بچه‌هاست و از طرفی هر کتاب یک نسخه دانش‌آموز و یک نسخه معلم دارد. شما می‌توانید نسخه معلم را مطالعه کرده و متناسب با الگوی آن آموزش به فرزندتان را پیش ببرید.

تفاوت هر کدام از جلدهای این مجموعه در سطح آموزشی آن است. زبان‌آموز با خواندن هر کتاب یک پله در مسیر آموزش زبان انگلیسی بالاتر می‌رود و وارد سطح جدیدی می‌شود. پس اگر کتاب family and friends 2 را به پایان رسانده باشید، این فرصت را دارید تا سومین نسخه این مجموعه را شروع کنید. در این مطلب قصد داریم تا شما را با بخش‌های مختلف کتاب فمیلی اند فرندز ۳ آشنا کنیم.

کتاب family and friends 3 چه بخش‌هایی دارد؟

کتاب family and friends 3 شامل چند بخش کلی مکالمه، واژگان، گرامر، درک مطلب و رایتینگ است. این کتاب از پانزده درس تشکیل شده و هر کدام از درس‌ها متناسب با موضوعی که دارند تمام بخش‌های ذکر شده را پوشش می‌دهند. قبل از شروع اولین درس یا یونیت یک بخش برای مرور مباحث کتاب‌ قبلی قرار گرفته که زبان‌آموز می‌تواند با مرور آن و انجام تمریناتش خودش را محک بزند و ببیند چقدر از مباحثی که آموخته را هنوز به یاد دارد.

انواع مختلفی از تمرین‌ها و سؤال‌ها در این بخش وجود دارند و می‌توانند ارزیابی دقیقی از وضعیت زبان‌آموز بدهند. بهتر است بدون نگاه کردن به کتاب قبلی به این سؤالات جواب دهید.

جزئیات درس‌های کتاب Family and Friends 3

در شروع هر درس ابتدا قسمتی برای واژه‌های جدید انگلیسی وجود دارد. بچه‌ها علاوه بر شکل تلفظ هر کلمه باید شکل نگارش آن را هم یاد بگیرند. در ضمن برای هر کلمه هم تصویری مناسب به کار رفته تا زبان‌آموزان بتوانند راحت‌تر آن‌ها را به حافظه بسپارند. قسمت بعدی کتاب family and friends 3 بخش گرامر است که در آن شرح دقیقی از گرامر مربوط به آن درس آمده است.

لازم به ذکر است که این گرامرها پیچیده و گیج‌کننده نیستند. ممکن است زبان‌آموز در ابتدای مواجهه با نکات ریز و درشت هر گرامر کمی گیج شود اما با حل تمرین‌های مربوط به آن حتماً می‌تواند گرامر را به خوبی فرابگیرد. بخش بعدی کتاب بر روی مهارت‌های بچه‌ها متمرکز است و با عنوان skills time در این کتاب مشخص شده است.

در ابتدا بخشی برای نوشتن و درست‌نویسی طراحی شده است. در این قسمت تعدادی از حروف در چند کلمه انگلیسی جا افتاده‌اند و زبان‌آموز باید بتواند مفهوم هر کلمه را براساس تصویر مشخص شده حدس بزند و بعد کلمه را به طور کامل بنویسد. در بخش مربوط به رایتینگ هم زبان‌آموز باید برای چند سؤال مطرح شده پاسخ‌های تشریحی بنویسد. بچه‌ها باید این پاسخ‌ها را براساس ایده‌ها و فکرهای شخصی خودشان شرح دهند.

در انتهای هر کدام از یونیت‌های کتاب هم یک بخش مرور قرار گرفته که کل مباحث و موضوعات هر درس را در قالب یک امتحان کوچک و ساده مرور می‌کند. بچه‌ها با جواب دادن به سؤالات این بخش متوجه می‌شوند که چقدر درس را یاد گرفته‌اند و اگر جایی اشکال دارند، می‌توانند به مبحث مربوط به آن برگشته و دوباره آن را مطالعه کنند.

موضوعات متنوع کتاب Family and Friends 3

با یک نگاه اجمالی می‌توان دریافت که موضوعات در کتاب family and friends 3 نسبت به جلدهای قبلی مجموعه جدی‌تر شده‌اند. اگر در جلدهای قبلی موضوعات فقط شامل موضوعات فردی می‌شد، در این جلد به موضوعات دیگری هم پرداخته شده که از دایره فردی خارج شده و رنگ‌وبوی متفاوتی به خود گرفته است.

مثلاً در اولین درس بچه‌ها با کشورهای مختلف آشنا می‌شوند و متوجه می‌شوند که نژاد و ملیت‌های مختلفی در جهان وجود دارد. در درس دیگری بچه‌ها درباره دستور تهیه دسرهای مختلف گفت‌وگو می‌کنند و موضوع رایتینگ‌شان هم نوشتن دستور تهیه یک دسر است. درس دیگری هم درباره لهجه‌های دیگر و تفاوت آن‌ها با هم است. موضوع رایتینگ هر درس هم به موضوع کلی درس ارتباط داشته و بچه‌ها از مجموع مباحثی که یاد گرفته‌اند برای نوشتن متن انگلیسی‌شان استفاده می‌کنند.

مؤلفان کتاب با در نظر گرفتن محدوده سنی زبان‌آموزانی که این جلد از مجموعه فمیلی اند فرندز را می‌خوانند این موضوعات را طراحی کرده و در کتاب گنجانده‌اند. ممکن است برای بعضی از بچه‌ها یکی دو موضوع سخت باشد، اما مهم این است که بتوانند انرژی خود را جمع کرده و برای فهم هر درس تلاش کنند تا از مسیر آموزش خارج نشوند.

پیشرفت در زبان انگلیسی با کتابهای family and friends

حتماً می‌دانید که مسیر یادگیری زبان انگلیسی مسیری طولانی است. برای خیلی‌ها این مسیر سال‌ها طول می‌کشد. اما اگر از سنین پایین‌تر وارد این مسیر شوید، با مشکلات کم‌تری روبه‌رو شده و می‌توانید سریع‌تر پیشرفت کنید. البته نباید توقع زیادی از خودتان داشته باشید. همین که در حال مطالعه کتاب family and friends 3 هستید یعنی راه‌تان را پیدا کرده‌اید و مسیرتان را می‌دانید. فقط کافی است که انگیزه‌ و پشتکارتان را حفظ کنید و به مسیرتان ادامه دهید. زبان انگلیسی از آن موضوعاتی است که برای یاد گرفتنش باید صبور بود. اما نتیجه‌ای که در نهایت کسب می‌کنید ارزش این همه صبر و تلاش را دارد.

با خواندن کتابهای family and friends پیشرفت می‌کنید و تازه متوجه می‌شوید که یاد گرفتن زبان انگلیسی چقدر لذت‌بخش است. وقتی می‌بیند معنی کلمات انگلیسی را به‌راحتی متوجه می‌شوید و یا می‌توانید یک متن دقیق و درست بنویسید حتماً به خودتان افتخار می‌کنید. دقیقاً وقتی به این نقطه برسید، متوجه می‌شوید که کتابهای فمیلی اند فرندز باعث شده‌اند که نه تنها پیشرفت کنید، بلکه به آموزش زبان انگلیسی هم علاقه‌مند شوید و حتی تصمیم بگیرید این مسیر را تا هر جایی که امکان دارد، ادامه بدهید. پس برای این‌که به چنین نقطه‌ای برسید باید امروز با قدرت مسیرتان را ادامه دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *